استیو جابز زمانی گفت ” همه در این کشور باید برنامه نویسی یاد بگیرند زیرا به شما می آموزد بهتر فکر کنید .

اگر از قسمت کشور بگذریم.  همه افراد نیاز دارند به اینکه برنامه نویسی را یاد بگیرید ،اما چرا ؟

اگر شما فکر می کنید منظور استیو جابز این است که تمام  افراد نیازبه برنامه نوشتن  دارند تا با استفاده از برنامه نویسی برای خودشان یا دیگران نرم افزار درست کنند، یا اینکه برنامه نویسی یک علم برای تمام افراد است .

شما  قطعا اشتباه می کنید !

بیشتر برنامه نویسان تازه کار  فکر می کنند که کار انها کد نویسی است، این تصور بسیار مرگبار و خطرناک است! و قطعا تاثیر بسیار بدی بر روی اینده صنعت  IT خواهد گذاشت. با یاد گیری برنامه نویسی شما قرار نیست گوگل یا فیس بوک بعدی باشید

یاد گیری برنامه به معنی این نیست که شما مسئول ساخت فیس بوک بعدی هستید .

بیاید کمی به عقب تر برگردیم و ببینیم چه چیزی باعث شده وب سایت هایی برزگی مثل فیس ،گوگل ، یوتیوب و دراپ باکس به وجود بیایند.

در واقع  علت به وجود امدن انها، وجود داشتن  یک نیار است  ( نیاز از وجود یک مشکل یا درد مشترک سر چشمه می گیرد) و سپس افرادی این شجاعت را داشته اند که به این نیاز و درد مشترک پاسخ دهند. آن افراد اعتقاد داشتند که یک راه حل برای رفع آن  نیاز یا آسان کردن امور برای خودشان و دیگران وجود دارد .  و اینگونه  با پیدا سازی راه حل خود توانسته اند تبدیل به گوگل یا فیس بوک شوند .

برای حل مشکلات جهان نیازی به یادگیری برنامه نویسی کامپیوتر ندارید ، اما می توانید با استفاده از برنامه نویسی  مشکلات خود را به  خوبی حل کنید. 

در واقع شما برای تبدیل شدن به اتفاق بزرگ بعدی دنیای ایتی و کسب و کار نیاز به مهارت حل مسئله دارید نه برنامه نویسی.

برنامه نویسی باعث ایجاد تفکر سازمان مند و خلاق می شود

چگونه مانند برنامه نویسان فکرکنیم

هنگامی که به برنامه نویسان  یک مسئله داده می شود، انها بلافاصله شروع کد زدن نمی کنند، مسائل این شکلی قطعا حل نخواهند شد . برنامه نویس یک مسئله را به قسمت های کوچک تر قابل پیاده سازی تبدیل می کنند ، و برای هر یک از قسمت های کوچک تر شروع طرح راه حل می کند، که افراد غیر برنامه اندکی از روش برای حل مسئله استفاده می کنند .

وقتی شما برنامه نویسی را آغاز می کنید ، در طول زمان یاد میگیرید که مسائل را با ساختار بسیار  منظمی  حل کنید.

شما به تدریج مغز خود را به گونه برنامه ریزی می کنید که هر مسئله را به قسمت های کوچک تری تقسیم کند. و کم کم شروع منطقی تفکر کردن  در مورد مسائل می کنید ،که باعث افزایش خلاقیت شما در پیدا کردن راه حل می شود.

تراژدی که در حال رخ دادن است

بسیاری از افرادی که اسم خود را برنامه نویسی می گذارند، حتی نمی توانند به درستی کد نویسی کنند و اکثر کد های انها اماده یا کپی شده است، این تراژدی در حال رخ دادن است و بسیار خطرناک است ،با توجه به این مشکل، عمر بسیاری از نرم افزار ها  کوتاه  شده است اما چرا ؟ آن نرم افزار ها  برای حل یک مشکل خاص توسعه داده شده اند ،اما آن  به علت برنامه نویسی ناخودآگاه ،نرم افزار نمی تواند  حتی مشکل را حل کند و سریع از بین می رود

اگر با برنامه های قدیمی صحبت کنید و از انها بپرسید در مورد کد نویسی چه فکری می کنند ، انها در واقع به شما می گویند یک کد خوب در واقع  یک راه حل خوب است و برنامه نویس خوب کسی است که از نوشتن کد های غیر ضروری خودداری کند.

در واقع جنبش همه باید برنامه نویسی یاد بگیرند جابز در مورد کد نویسی نیست و اینکه هر کس باید یک نرم افزار توسعه بدهد که بقیه مردم از ان استفاده کند ، بلکه این جنبش در مورد حس مسئله و یاد گیری تفکر منطقی  است

اما چرا ؟

 

به این خاطر که برنامه نویسی بسیار از مهارت های مختلف  مانند  تفکر منطقی ، برسی و انالیز مسئله ، تفکر طراحی ،  مهارت های منطقی و حل مسئله را شامل می شود . در واقع کد فقط یک وسیله است برای حل مسئله ، برنامه نویسی به شما یاد می دهد چگونه تفکر کنید و چگونه یک مسئله خاص را حل کنید . اما برنامه نویس بودن مقوله کاملا متفاوتی است.

با کمک مهارت حل مسئله شما می توانید برای یک مشکل یک راه حل عملی بدهید و با استفاده از این راه حل شاید شما بتوانید گوگل بعدی باشید!

نظر شما در مورد اینکه همه باید برنامه نویسی یاد بگیرند چیست ؟ نطرات خود را با ِDr.Dev اشتراک بگذارید