اکثرایت ما در از اینترنت استفاده می کنیم، زمان زیادی از روزمان با جست و در سایت های مختلف می گذاریم . اما یک سایت در واقع چیست ؟ چه مراحی می گذرد تا یک سایت به وجود بیاید .طراحی سایت واقعا چه مفهومی دارد؟ برای دقیق تر این مفهوم با هم مفاهیم پایه ساخت یک سایت را مرور می کنیم و به شما می گوییم چه چیزی نیاز دارید تا بتوانید به یک طراح سایت تبدیل شوید

 

وب چیست؟

وب

اگر بخواهیم به سوال طراحی وب چیست پاسخ بدهیم، اول باید بدانیم که وب چیست و به چه چیزی وب میگویند. در زیر یک تعریف بسیار ساده (و شاید تا حدودی اشتباه از لحاظ فنی) از وب ارائه میدهیم:

وب یا همان شبکه جهانی یا World Wide Web که به اختصار www نامیده میشود، همان چیزی است که امروزه به آن اینترنت میگوییم. امروزه از طریق یک مرورگر و با اتصال به این شبکه‌ی جهانی، میتوانیم به تمام اطلاعات درون آن دسترسی داشته باشیم.

برای اطلاعات جامع تر می تواند به ویکی پدیای فارسی مراجعه کنید

وب سایت چیست؟

وب سایت

حتما شما هم بارها اسم وب سایت به گوشتان خورده است.

وب سایت اصطلاحا به مکانی در اینترنت گفته می شود که یک صفحه یا تعداد بیشتری از صفحات را در خود جا داده است. به بیان دیگر به مجموعه ای از صفحات در اینترنت که متعلق به مکان خاصی هستند، اصطلاحا وب سایت گفته می شود.

محتویات وب سایت ها عموما بر روی کامپیوتری به نام سرور قرار دارد و مجموعه ای از سرورها، شبکه جهانی وب را تشکیل می دهند. هر سرور می تواند یک یا تعداد بیشتری از سایت ها را درون خود جای دهد.

همانند دنیای واقعی که هر انسانی برای خود یک نام منحصر بفردی دارد، در دنیای مجازی یا اینترنت نیز اوضاع به همین منوال است. هر سرور ( یا کامپیوتر) برای آنکه از سرورهای دیگر متمایز شود و نیز هر وب سایت برای آنکه از وب سایت های دیگر متمایز شود، توسط یک شماره شناسایی منحصر بفرد یا IP مشخصی می شود.

همانطور که ما در دنیای واقعی بخشی از زمین را برای زندگی و یا کسب و کار اجاره میکنیم، در دنیای اینترنت هم میتوانیم اینکار را انجام دهیم. به این معنی که میتوانیم بخشی از اینترنت را اجاره کنیم و آن‌ قسمت را مدتی برای خودمان داشته باشیم. به بخشی که ما روی اینترنت اجاره میکنیم و برای مدتی متعلق به ما می‌باشد وب سایت میگویند. در واقع وب سایت ها، زمین های ما در اینترنت هستند که میتوانیم از آن‌ها استفاده های مختلفی داشته باشیم.

طراحی وب سایت

طراحی سایت

حال که اطلاعات کافی در مورد وب و وب سایت داریم ، بهتر است به سوال اول خودمان بگردیم طراحی سایت چیست؟
طراحی سایت یک صنعت نسبتاً جدید است که با ظهور اینترنت ایجاد شده است و به ویژه در ده سال گذشته محبوبیت خاصی پیدا می کند ،همانطور که در دنیای واقعی از گچ بری، رنگ، کابینت، وسایل خانه و… برای زیبا شدن خانه استفاده میکنیم، در دنیای اینترنت هم از ابزارهایی میتوانیم برای زیبایی سایت‌مان استفاده کنیم. به زابن دیگر، در دنیای آنلاین ابزارهایی در اختیار ما قرار داده شده است، که با استفاده از آن‌ها میتوانیم سایت‌مان را ابتدا بسازیم و سپس آن‌را زیبا کنیم.

در واقع هرچیزی به کمک کند وب سایت ما زیبا تر به نطر برسد و کاربران بتوانند راحت تر با آن ارتباط برقرار کنند طراحی سایت می گویند و شخصی که اینکار را انجام می دهد طراح سایت می گویند !

اما بیاید در مورد این طراح سایت بیشتر حرف بزنیم !

طراح سایت

طراح سایت کیست ؟وچه کاری می کند؟

کار اصلی یک طراح وب طراحی سایت است( از غیب گفتم 🙂 ) ، یک طراح سایت وظیفه بهنیه سازی سایت ، نسبت به کاربردی که انجام می دهد را دارد .

به عنوان مثال ، وب سایتی که هدفش کودکان است طراحی سایت آن سایت باید توجه را جلب کند و ممکن است از رنگ های روشن و فونت خواندن آسان ، با تصاویر زیاد و متن بسیار استفاده کند.

این باعث می شود آن را سرگرم کننده ، جذاب و آسان درک کنید. چیدمان و ساختار باید به راحتی دنبال شود ، و بیشتر صفحات نباید خیلی زیاد در عمق وب سایت کلیک کنند تا دسترسی به آنها آسان باشد. به طور متضاد ، یک وب سایت حرفه ای با هدف پزشکان باید نوع دیگری از تصویر را منتقل کند ، اما همچنان باید به آسانی قابل خواندن باشد و اطلاعاتی که با فرمت و دسترسی آسان سازمان یافته اند.

 درک جنبه های زیبا شناختی  در فرایند طراحی سایت بسیار مهم است  و انتخاب رنگ ، فونت ، چیدمان و تصاویر مناسب باعث ایجاد کل شخصیت وب سایت می شود. علاوه بر در نظر گرفتن جنبه های زیبایی شناختی ، قابلیت استفاده وب سایت در اولویت قرار دارد. ایجاد صفحه ای که بازار هدف می تواند به آن ارتباط داشته باشد بسیار مهم است.

به فردی تمام این مسئولیت ها بر عهد می گیرد تا یک سایت بتواند بهترین تجربه را برای کاربر خود به وجود بیاورد طراح سایت می گویند !

طراح وب کیست و چه وظایفی دارد؟

تا اینجا درباره‌ی طراحی وب صحبت کردیم و الان پاسخ دادن به سوال « طراحی وب چیست » برایمان کار زیاد سختی نیست. حالا میخواهیم درباره‌ی وظایف یک طراح وب صحبت کنیم و بگوییم که یک طراح وب چه کاری باید انجام دهد.

طراح وب یا به اصطلاح Front End Designer کسی است که با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف (مثل HTML – CSS – Javascript و … ) ظاهر یک سایت را طراحی میکند و کاری به کدهای پشت صحنه ندارد.

برنامه نویسی وب

زبان های طراحی وب

همانطور که در قسمت قبل یک اشاره‌ی کوچک داشتیم، یک طراح وب برای طراحی صفحات وب از تکنولوژی ها و زبان های برنامه نویسی مختلفی استفاده میکند.

یک طراح وب، برای اینکه بتواند یک صحفه‌ی وب را طراحی کند، از تکنولوژی های زیر استفاده میکند:

  • HTML (یا HTML5)
  • CSS (یا CSS3)
  • جاوا اسکریپت
  • و…..

۴ موردی که در بالا نام بردیم، کمترین علمی است که شما برای تبدیل شدن به یک طراح صفحات وب نیاز دارید

باید به این نکته توجه کنیم که به دلایلی نمیتوانیم به HTML و CSS زبان های برنامه نویسی بگوییم. زیرا اصلا ویژگی های زبان های برنامه نویسی را ندارند. بلکه آن‌ها را  زبان های نشانه گذاری یا تگ گذاری میدانیم.

 

در پایان

طراحی سایت یکی اصلی ترین فرایند ها ساخت یک سایت است . یک طراحی خوب  هم بر سئو شما تاثیر مستقیم خواهد گذاشت و هم بر مشتری هایتان . اینکه شما دقیقا بدانید از سایت خود چه می خواهید کمک بسیار بزرگی برای یادگیری طراحی سایت است. یادگیری طراحی سایت کار سختی نیست  تنها نیاز به تمرین و پشتکار دارد . ممکن است ابتدای برای شما سخت باشد اما هر چه جلو تر می روید بیشتر از آن لذت خواهید برد ! به نظر شما یک طراحی خوب سایت چه ویژگی هایی دارد ؟ آیا تجربه ازطراحی سایت دارید ؟ نطرات خود با را Dr.dev در میان بگذارید